Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi

Varikosel nedir? Varikosel nedenleri, belirtileri ve tedavisi ?

Uzman Ekibimizle , Sağlığınız Hakkında Danışmanlık veya Terapi Almak İçin Hemen İrtibata Geçin , Sizin İçin En uygun terapi sürecini hemen başlatalım. Web sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde  randevu oluşturarak bizlere ulaşabilirsiniz.

VARİKOSEL NEDİR?

Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi; testislerinizi (skrotum) tutan gevşek deri torbası içindeki damarların genişlemesidir. Bu damarlara pampiniform pleksus denir. Varikosel bacağınızda oluşan bir varise benzer. Varikoseller genellikle ergenlik döneminde oluşur ve skrotumun sol tarafında daha sık görülür. Skrotumunuzun sağ ve sol tarafının anatomisi aynı değildir. Varikosel her iki tarafta da bulunabilir, ancak bu oldukça nadirdir. Tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez.

Varikoseller düşük sperm üretiminin ve infertiliteye neden olabilecek düşük sperm kalitesinin ortak bir nedenidir. Ayrıca testisleri daraltabilir. Bununla birlikte, tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez.

Spermatik bir kord her testisi tutar. Kordonlar ayrıca bu bezleri destekleyen damarları, arterleri ve sinirleri içerir. Skrotumun içindeki sağlıklı damarlarda, tek yönlü valfler kanı testislerden skrotuma götürür ve sonra tekrar kalbe gönderirler.

Bazen kan, olması gerektiği gibi damarlardan geçemez. Kan damarda toplanır ve genişler. Varikosel zamanla yavaş yavaş gelişir. Varikosel gelişimi için belirlenmiş risk faktörleri yoktur ve kesin nedeni belirsizdir.

Uzman Ekibimizle , Sağlığınız Hakkında Danışmanlık veya Terapi Almak İçin Hemen İrtibata Geçin , Sizin İçin En uygun terapi sürecini hemen başlatalım. Web sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde  randevu oluşturarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Hatay (Antakya) Varikosel Tedavi Öncesi Belirtiler?

– Testislerde ve çevresinde ağrı veya şişlik
– Testis boyutlarında farklılık
– Testilerde yumrulaşma veya şekil bozukluğu
– Doğurganlıkla ilgili sorunlar veya kısırlık
– Testilerde küçülme veya damarlarda şişkinlik
– Daha önce benzer bir sorun yaşamış olmak

Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi;; Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşip bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir. Varikosel belirtileri arasında testislerde şişliğin yanı sıra terleme ve sıcaklık hissi de görülür. Varikosel belirtilerinden biri olan testislerin küçülmesi nadir de olsa bazı hastalarda görülebilir.

Hatay (Antakya) Varikosel Tedavi Yöntemleri

Bütün varikosellerin tedavi edilmesine gerek yoktur. Sperm sayısını azaltan başka nedenler varsa öncelikle bu nedenlerin tespit edilerek düzeltilmesi gerekir. Bu problemi yaşayan pek çok erkek, herhangi bir tedavi görmeden çocuk sahibi olabilir. Ancak ağrınız, testislerinizde şişlik ya da çocuk sahibi olamama sorununuz varsa varikosel için tedavi görmeniz gerekebilir. Varikoseli tedavi etmek veya önlemek için bir ilaç yoktur.

Varikosel Ameliyatı

Varikosel ameliyatı kasık bölgesinden yapılan mikroskobik cerrahi yöntem ile genişlemiş damarların bağlanmasıdır.Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi;Bu yöntemle yapılan cerrahi müdahalede başarı şansı yüksek, tekrar etme ve komplikasyon oranı düşüktür. Operasyon süresi 1 ila 2,5 saat arasında değişebilmektedir. Hastalar operasyon gününde hastaneden taburcu olabilir, iki-üç gün sonra normal yaşantılarına geri dönebilir.

Varikosel ameliyatı mikrocerrahi yöntemle yapıldığı için komplikasyon oranı son derece azdır. Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi; En önemli risk testis atardamarının bağlanması ve buna bağlı ameliyat sonrası testis küçülmesi ve kanlanmasının bozulmasıdır. Ancak ameliyat mikrocerrahi yöntemle gerçekleştirildiği için atardamar ve toplardamar ayrımı çok net yapılabilmektedir. Bu tür bir komplikasyon yaşanma ihtimali günümüzde son derece düşüktür. Hidrosel yani testis etrafında sıvı toplanması olasılığı da son derece azalmıştır. Bunun dışında bütün ameliyatlarda yaşanabilecek ameliyat sonrası enfeksiyon gelişimi, kanama oluşumu gibi riskler göz ardı edilmemelidir. Sterilizasyona dikkat edilmesi ve kanama kontrolünün yapılması gibi önlemlerle, yaşanabilecek sorunlar minimuma indirilmektedir.

Hatay (Antakya) Varikosel Tedavi Öncesi Ağrısı Nasıldır?

Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi;  Varikosel ağrısı testiste olan rahatsız edici künt nitelikte kendi belli eden bir ağrıdır. Bu ağrı genelde kasık bölgesinde ve testiste hissedilebildiği gibi zaman zaman bacağa doğru da yayılabilir. Varikosel ağrıları ağrı kesicilerle geçebilir. Yaşanan ağrı farklı rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Testis ağrısı nedeniyle başvuran bir hastada varikoseli varlığının yanında;

  • Fıtık
  • İdrar yolu veya mesaneye düşmüş ürener sistem taşları (böbrek taşları)
  • Orşit yani testis enfeksiyonu
  • Testis damarsal yapısının kendi etrafında dönerek kanlanmaya neden olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Bu tür rahatsızlıkların yarattığı ağrılar varikosel ağrılarıyla karıştırılabilir. Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi; Kişinin idrar çıkarmada şikayetinin olup olmadığı, testiste olan şişliğin artıp artmadığı, ağrının ani başlayıp başlamadığı gibi bir takım sorgulamaların yapılması ve laboratuvar yöntemleri ayırıcı tanıyı sağlayabilmektedir. Yaşanan her ağrı varikosel olmak zorunda değildir.

Ağrı uzun süre ayakta durmak, yol yürümek, egzersiz, cinsel aktivite sonrası daha belirgin olarak hissedilebilir.

Erkeklerin korkulu rüyası varikosel, tedavi edilmemesi durumunda başta kısırlık olmak üzere birçok soruna neden oluyor. Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi; daha çok uzun boylu, şişman, ağır spor yapan, kronik öksürük nöbeti geçiren, kabızlık yaşayan, varisleri olan, çok sıcak suyla banyo yapan, sık sık hamam ve saunaya giden erkekleri tehdit ediyor.Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi;Testisten çıkan toplardamarların, aynen bacaklardaki varislerde olduğu gibi genişlemesiyle ortaya çıkan varikosel, erkek infertilitesinin (kısırlığının) en önemli nedenlerinden biridir. Testis boyutunda küçülmeye, sperm ile testosteron üretiminde azalmaya neden olarak, erektil disfonksiyonuna (sertleşme bozukluğu) da zemin hazırlar. Varikoselin infertilite (doğurganlık) üzerine etkileri, semen anomalileri testis volümünde azalma ve leydig olarak adlandırılan testosteron salgılayan hücrelerde azalma ve fonksiyon bozukluğu olarak sıralanabilir.Varikosel genellikle ergenlik dönemi ve sonrası görülmeye başlayabilir. Testis üzerinde şişlik, kabarıklık, daha çok ayakta kaldıkça artan ağrı, testis boyutunda küçülme, testislerde sıcaklık ve terleme hissi gibi belirtileri olur.

Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi; Sıcak banyo ve saunaya dikkat!

Hatay (Antakya) Varikosel Tedavisi; Varikoselin gençlerde görülmesi önemli sorun yaratır. Bu yaş grubunda sperm üretimi sağlıklı şekilde başlamadığı için sperm fonksiyonunu ve varikoselin testis üzerindeki etkisini değerlendirmek hayli zor olur. Varikosele, çocuk yaş grubunda yüzde 1-2, ergenlik döneminde yüzde 15 oranında rastlanır. Adolesan hastalar genellikle testis boyutları ve hormon testleri ile takip edilir. Testis boyutunda 2 cc’den fazla gelişme geriliği olması, operasyon olasılığını gündeme getirir. Testis boyutunda gerileme olmayan hastaların, en azından 17 yaşına kadar yakından takip edilmesi önerilir.

Varikosel daha çok uzun boylu, şişman, karın içi basıncı artıran ağır spor yapan, kronik öksürük nöbeti geçiren, karın içi basıncı artıran kabızlık yaşayan, varisleri olan, çok sıcak suyla banyo yapan, sık sık hamam ve saunaya giden erkeklerde  sıkıntı yaratabilir

Kronik ve ilerleyici bir hastalık olan varikosel, tedavisiz düzelme göstermez. Tedavi edilmemesi durumunda testis boyutlarında küçülme, sperm parametrelerinde ilerleyici bozulma,  testiste hormonal bozulmalara neden olup, ereksiyon yetersizliği gibi cinsel problemlerin ortaya çıkmasına da yol açabilir.

Uzman Ekibimizle , Sağlığınız Hakkında Danışmanlık veya Terapi Almak İçin Hemen İrtibata Geçin , Sizin İçin En uygun terapi sürecini hemen başlatalım. Web sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde  randevu oluşturarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir