Hatay (Antakya) Erken Boşalma, Geç Boşalma Tedavisi, Bilinmesi Gerekenler?

Hatay (Antakya) Erken boşalma tedavisi ;  penisin vajinaya girmesinden önce ya da hemen sonra, sınırlı bir cinsel uyarıyla kişinin istemi olmaksızın boşalması ve bu olayın kişide belirgin bir sıkıntı yol açması durumu olarak tanımlanır. Erken boşalma, erkekler arasında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Tahminler arasında farklar olsa da yaklaşık her üç erkekten birinin yaşamı süresince bu problemle karşılaştığı düşünülmektedir. Sıkça yaşanmadığı sürece endişe edilecek bir durum değildir. Erken boşalmanın tam bir tanımı yapılamamakla birlikte, eğer kişide aşağıdaki özelliklerde gözleniyorsa erken boşalma tanısı alabilir:

 • Her zaman veya ilişkilerin çoğunda vajinal penetrasyondan yaklaşık 1 dakika sonra meydana gelen boşalma
 • Ejakulasyonun yani boşalmanın vajinal penetrasyondan sonrası veya vajinal penetrasyona kadar olan süre için geciktirilememesi
 • Stres ve kaygı nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınılması

Uzman Ekibimizle , Sağlığınız Hakkında Danışmanlık veya Terapi Almak İçin Hemen İrtibata Geçin , Sizin İçin En uygun terapi sürecini hemen başlatalım. Web sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde  randevu oluşturarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Hatay (Antakya) Erken boşalma Tedavisinde Erken Boşalmanın Tanımı nedir?

Hatay (Antakya) Erken Boşalma
Hatay (Antakya) Erken Boşalma

Erken boşalma erkeklerde %50 oranında en sık izlenilen cinsel fonksiyon bozukluğu olmasına rağmen halen daha net bir tanımı yoktur. 1800’lü yılların sonundan itibaren tıp literatürüne girmiş olan bu kavram ile ilgili çeşitli tanımlamalar yapılmıştır. Hatay (Antakya) Erken boşalma tedavisi ; Modern çağlarda konunun ilgi çekmeye başladığı 1970’lerde Masters ve Johnson erken boşalmayı “erkeğin orgazmını partneri orgazm olana kadar geciktirememesi ve bu durumun cinsel ilişkilerin %50’sinde izlenmesi” olarak tanımlamışlardır. Daha sonraki yıllarda da konu hakkında pek çok tanımlama getirilmiştir. Günümüzde erken boşalma için yapılan tanımlamaları şu şekilde özetleyebiliriz:

Her zaman veya ilişkilerin çoğunda vajinal penetrasyondan yaklaşık 1 dakika sonra meydana gelen boşalma.

Ejakulasyonun yani boşalmanın vajinal peterasyondan sonrası veya vajinal penetrasyona kadar olan süre için geciktirilememesi.”

Her iki partnerin cinsel etkileşimden zevk alması için boşalmayı yeterince kontrol edememesi.”

Uzman Ekibimizle , Sağlığınız Hakkında Danışmanlık veya Terapi Almak İçin Hemen İrtibata Geçin , Sizin İçin En uygun terapi sürecini hemen başlatalım. Web sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde  randevu oluşturarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Hatay (Antakya) Erken boşalma Tedavi Sürecinde Erken Boşalmanın çeşitleri Nedir?

Hatay (Antakya) Erken boşalma tedavisi ; Erken boşalma sebeplerine geçmeden önce erken boşalmanın çeşitleri olduğunu bilmek gerekir. Erken boşalma 4 sınıfa ayrılır.

Yaşam boyu devam edilen erken boşalma: Bu tip erken boşalma, ilk cinsel aktiviteyle birlikte gözlenir ve hayat boyunca devam eder.  Genel popülasyonda en az sıklıkla gözlenen erken boşalma tipidir. Çin ve Türkiye’de yapılan çalışmalar genel popülasyonda %2,3 ila 3,2 arasında gözlendiğini bildirmektedir.

Kazanılmış erken boşalma: Daha sık rastlanan bir problemdir. Fizyolojik ya da psikolojik bir değişiklik sonucunda ortaya çıkabilir. Genel popülasyonda % 3,9 ila %4,2 arasında gözlenir.

Değişken erken boşalma: Erken boşalma sorununun en sık gözlenen tipidir. Genel toplumda %8,5-11,4 oranında görülür. Kişi zaman zaman normal boşalma zaman zaman ise erken boşalma yaşar.

Duyusal (Subjektif) erken boşalma: Bu tipte aslında kişi gerçekten erken boşalma problemine sahip değildir ancak kültürel ve psikolojik nedenlerden dolayı erken boşalma yaşadığını düşünmektedir. Genel toplumda gözlenme oranı %5,1-6,4 aralığındadır

Erken boşalmanın nedenleri

Erken boşalma nedenleri psikolojik ve biyolojik olarak ikiye ayrılmaktadır.

Psikolojik erken boşalma nedenleri;

 • Cinsel deneyimsizlik
 • Kişinin kendi vücut imajı ile ilgili negatif algı
 • İlişki yeniliği
 • Aşırı heyecan ve uyarılma
 • İlişki stresi
 • Anksiyete
 • Kendini suçlama ve yetersizlik hissi
 • Depresyon
 • Kontrol ve yakınlıkla ilgili psikolojik sorunlar olarak sıralanabilir.

Bu psikolojik etmenler, özellikle daha önceden normal boşalma yaşayıp sonrasında erken boşalma sorunuyla karşılaşan erkeklerde sıklıkla gözlenen sebeplerdir.

Buna karşın, yaşam boyu süren erken boşalma sorunu, daha erken travmalar nedeniyle yaşanır. Bunlara örnek olarak;

 • Cinsel istismara uğramak
 • Katı cinsel eğitim ve yetiştirilme tarzı
 • Travmatik cinsel ilişki deneyimi
 • Psikolojik koşullanma (yakalanma korkusu nedeni ile gençlerin mastürbasyon yolu ile hızlı bir şekilde boşalması) gibi durumlar verilebilir.
Hatay (Antakya) Erken Boşalma Tedavisi
Hatay (Antakya) Erken Boşalma Tedavisi

Biyolojik erken boşalma nedenleri:

Erken boşalmaya neden olabilen hormon, enfeksiyon ve sinir sistemi hastalıkları bulunmaktadır.

Hatay (Antakya) Erken boşalma tedavisi ;

Diyabet: Diyabet genellikle erkeklerde sertleşme bozukluğuna yol açan bir hastalık olmasına rağmen, 2016 yılında Translational Andrology and Urology dergisinde yayımlanan bir çalışmada sertleşme bozukluğuna sahip diyabet hastalarının önemli bir çoğunluğunun erken boşalma problemine de sahip olduğu gösterilmiştir. Diyabetin erken boşalmaya neden sebep olduğu hakkındaki biyolojik mekanizma tam olarak bilinmemektedir.

Hormon bozuklukları: Testesteron hormonu eksikliği, tiroid hormonu bozukluğu ve hipofiz bezi hastalıkları erken boşalmaya neden olmaktadır.

Multiple Skleroz: Erken boşalma, multiple skleroz hastalarında gözlenen birçok cinsel fonksiyon bozukluklarından biridir.

Prostat bezi sorunları: Araştırmalar prostat bezi enfeksiyonları ile erken boşalma arasında bir korelasyon olduğunu göstermektedir.

Diğer nedenler: Yakın zamanda yapılan çalışmalar, penisin aşırı hassasiyeti ve nörofizyolojik olarak boşalma merkezinin artmış uyarılabilirliğinin erken boşalmadaki rolünü göstermektedir.

Uzman Ekibimizle , Sağlığınız Hakkında Danışmanlık veya Terapi Almak İçin Hemen İrtibata Geçin , Sizin İçin En uygun terapi sürecini hemen başlatalım. Web sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde  randevu oluşturarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir